Przetrwać remont starego domu, to zacząć od dachu

 -  -  Przetrwać remont starego domu, to zacząć od dachu

Powiedzenie, że najważniejsze to mieć dach nad głową sprawdza się dokładnie w wypadku, kiedy staliśmy się szczęśliwymi lub nieraz nie, posiadaczami starego domu i tu należałoby powiedzieć: „najważniejsze to mieć szczelny dach nad głową”. Jeżeli przy każdych większych opadach deszczu obawiasz się o zalanie, co rusz pojawiają się  zacieki na suficie i na ścianach,  a jak każdy stary dom twój dom ma już swoje lata, trzeba pomyśleć o naprawie starego pokrycia dachowego.

  Kiedy już zapadnie decyzja o wymianie pokrycia dachowego, trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie elementy dachu. Może się okazać bowiem, że naprawa dachu nie ograniczy się do samego pokrycia. Trzeba będzie dodatkowo naprawić lub wzmocnić więźbę dachową czy wymienić fragmenty lub położyć na nowo warstwy hydro i termoizolacji - w skrócie można powiedzieć: nowy dach na starym domu.

     Bardzo ważne jest też to, aby przy remoncie dachu (głównie w  bardzo starych budynkach), sprawdzić stan stropu zwłaszcza gdy jest on drewniany. Może on wymagać podobnie jak więźba wzmocnienia lub wymiany uszkodzonych elementów. Gdy zapomnimy o oględzinach stropu a z upływem lat  okaże się, że będzie on wymagał naprawy, konieczny może być częściowy demontaż nowo położonego dachu, aby dostać się do elementów stropu. W takim wypadku koszty są już duże.

Remont dachu wymaga zgłoszenia lub pozwolenia

     Zanim rozpoczniemy remont dachu musimy upewnić się, że roboty będą prowadzone zgodnie z prawem. Większość bowiem prac remontowych wymaga zgłoszenia w starostwie lub urzędzie miasta albo uzyskania pozwolenia na budowę. Generalnie sama wymiana pokrycia wymaga tylko zgłoszenia na 30 dni przed rozpoczęciem robót natomiast zmiana pokrycia wraz z wymianą lub wzmocnieniem więźby dachowej potrzebuje już pozwolenia na budowę (wiąże się to z wykonaniem projektu i większymi  kosztami).

      Wybór ekipy wykonawczej nie jest łatwy. Najlepiej poszukać wykonawców sprawdzonych i to z polecenia. Należy ustalić czy kandydat ma doświadczenie przy remontach starych domów. Odpowiedni wykonawca będzie nam w stanie dokonać oględzin budynku, doradzi co oprócz wymiany pokrycia należałoby naprawić, będzie miał odpowiedni sprzęt i wiedzę jak odpowiednio zabezpieczyć budynek przed zalaniem w czasie remontu.

     Jeżeli już wybierzemy wykonawcę to trzeba teraz ustalić właściwy czas rozpoczęcia naprawy dachu. Wykonawca powinien być na tyle „elastyczny” aby dopasować termin rozpoczęcia do warunków pogodowych. Remont starego domu i to zamieszkałego jak wszyscy wiemy wymaga szczególnej uwagi i profesjonalizmu. Sprawna ekipa potrafi nawet w jeden dzień zdemontować stare pokrycie dachowe i zamontować folię wstępnego krycia (membranę dachową), która skutecznie zabezpieczy budynek przed opadami. Aby usprawnić rozbiórkę starej dachówki trzeba wcześniej zorganizować kontener lub przyczepę.

Więźba dachową – wzmocnić czy naprawić?

     Więźba dachowa to element konstrukcyjny dachu, który przenosi obciążenia śniegiem i wiatrem oraz ciężar własny i pokrycia dachowego na ściany budynku.

Najczęściej występujące uszkodzenia elementów drewnianej więźby dachowej to: butwienie krokwi, złączy oraz deskowania jeżeli takie jest, rozluzowanie złączy, ugięcia krokwi, a także zagrzybienie i uszkodzenia drewna przez robaki. Butwiejące i przegniłe krokwie można wzmocnić (po uprzednim usunięciu warstwy zniszczonego drewna i ociosaniu krokwi) przybijając z obu stron nakładki z desek grubości 35 - 50 mm (sumaryczna grubość nakładek powinna wynosić tyle co grubość krokwi). Niestety często krokiew jest zniszczona tak, że nie nadaje się już do naprawy wtedy należy wymienić ją w całości na krokiew o tych samych przekrojach.

     Ugięte krokwie można wyprostować, podstawiając pod nie  podporę. Górny koniec podpory należy oprzeć w miejscu największego ugięcia krokwi, a dolny o belkę stropową lub pośrednio przez podkładkę o dwie sąsiadujące ze sobą belki stropowe.

     Rozluzowanie złącza w więźbie dachowej następuje przeważnie na skutek wykonania jej z wilgotnego drewna. Drewno wysycha, kurczy się i tworzy szczeliny w złączach. Naprawa tego rodzaju uszkodzeń polega przede wszystkim na dobiciu wystających gwoździ, dokręceniu nakrętek na śrubach oraz wprawieniu wstawek lub klinów.

     Zaatakowane przez owady drewno jest podziurawione siecią kanalików, które osłabiają wytrzymałość. Usuwamy najbardziej zniszczone warstwy, wzmacniamy przy pomocy nakładek i impregnujemy preparatami owadobójczymi.

     Zagrzybione drewno z reguły jest pokryte widocznymi wiązkami grzybni lub owocnikami grzybów. Inne objawy zagrzybienia to unoszący się zapach stęchlizny lub głuchy dźwięk przy uderzaniu młotkiem w drewniane elementy. Zainfekowane i sąsiadujące z nimi fragmenty muszą być usunięte. Resztę więźby (w tym wymienione elementy) trzeba dokładnie zaimpregnować środkiem grzybobójczym.

Łaty dachowe – czy można wykorzystać ponownie?

     Po naprawie więźby można układać folie wstępnego krycia (membrana), którą mocuje się do krokwi kontr łatami, na które nabija się łaty dachowe w rozstawie dopasowanym do nowego pokrycia dachowego. Większość inwestorów w tym momencie zastanawia się czy można użyć ponownie odzyskanych łat. Odpowiedź niestety brzmi: nie, ponieważ łaty te są dostosowane (ułożone) do starego pokrycia i nie uda się wypoziomować dachu stosując stare łaty.

Komin ponad dachem – jak go naprawić?

     Po nabiciu łat można już zacząć układać nowe pokrycie dachowe. Jednak pojawia się problem będziemy mieli piękny nowy dach a komin stary. To nie kosztowna renowacja dająca naszemu staremu, a teraz już nowemu dachowi estetyczne wykończenie, czyli rozbieramy istniejący komin poniżej połaci dachowej i na nowo murujemy go używając do tego cegły klinkierowej pełnej lub szczelinowej. Nie zaleca się przemurowania komina z cegły klinkierowej perforowanej gdyż prędzej czy później nawet po wykonaniu właściwej obróbki przy - kominowej będziemy mieli kłopot z przeciekaniem wody. Jeszcze jednym elementem o którym warto pamiętać przy naprawie komina jest użycie odpowiedniej zaprawy do murowania klinkieru. Dobrze dobrana zaprawa do klinkieru, to zapobieganie tzw. wykwitom na cegle. Tutaj też nasuwa się uwaga, że ogromnie ważne jest aby dobierając należycie materiały budowlane kierować się ich przeznaczeniem.

     I tak  krok po kroku oto udało nam się przebrnąć do końca naszego remontu dachu. Nasz dom ma teraz nowy dach, który jest szczelny i niestraszne już nam są największe ulewy. Jednak teraz przydałoby się pomyśleć nad remontem pomieszczeń, które przez cieknący dach były wcześniej zalewane, może dobrze by było ocieplić poddasze a i elewacja teraz nie bardzo pasuje do nowego pokrycia dachowego. Ale to już całkiem inny temat... czyli remont starego domu, to niekończąca się historia... możecie liczyć Państwo na nasze fachowe doradztwo i sprawdzone materiały budowlane renomowanych producentów.

 op.mc

nowy dach na starym domu

07.08.2012 17:01

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209