Jak prawidłowo docieplić budynek i wykonać elewację?

Aby mieć pewność dobrej termoizolacji budynku, nie wystarczy wyłącznie świetna jakość materiałów budowlanych. Wiele zależy od rzetelności prac wykonawczych podczas ocieplania obiektów. A błędy zdarzają się częściej niż wydaje się nam wszystkim. Niedoróbki uwidaczniają się dopiero po pewnym czasie. Ich naprawa jest zazwyczaj dość kosztowna, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.

Najczęstsze błędy, które popełniane są przy wykonywaniu dociepleń metodą lekką – mokrą można zamknąć w następującą listę:

UŻYCIE STYROPIANU O WŁAŚCIWOŚCIACH, KTÓRE NIE SPEŁNIAJĄ WYMAGAŃ NORMOWYCH DLA TECHNOLOGII OCIEPLANIA

Zdarza się, iż do wykonania termoizolacji stosuje się styropian, który nie spełnia parametrów wymaganych normami dla produktów izolacyjnych. Z prostej przyczyny: aby zaoszczędzić na kosztach inwestycji, niektórzy wykonawcy stosują styropiany firm, które oferują styropian po niższej cenie, ale nie zapewniają często odpowiedniej jakości materiałów budowlanych.

W efekcie czego na placu budowy możemy znaleźć styropian zbyt miękki, powichrowany, zrobiony z polistyrenu palnego. Styropian, który nie spełnia ani wymogów mechanicznych ani izolacyjnych.

ZŁE PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Przygotowanie podłoża jest czynnością dosyć czaso- oraz pracochłonną. Z tego też powodu wykonawcy starają się ograniczyć ten etap pracy do minimum lub zupełnie go pominąć. Przyklejają styropian na nieoczyszczoną powierzchnię ściany (brudną, zakurzoną, z resztkami tynku, zaprawy czy plam oleju szalunkowego na nowych obiektach). Prowadzi to przede wszystkim do zmniejszenia przyczepności klejów, co może grozić nawet zsunięciem części elewacji.

ZŁE MOCOWANIE PŁYT STYROPIANOWYCH

Płyty styropianowe układane są na elewacji bez przesunięcia płyty. Zarówno pionowe jak i poziome krawędzie płyt zlicowane są z krawędziami otworów okiennych i drzwiowych.

Płyty styropianowe powinno układać się na styk, ewentualne szczeliny o grubościach powyżej 2 mm powinno wypełnić się paskami styropianu. Często wykonawcy, w przypadku zbyt dużych luk, uzupełniają je piankami montażowymi, co nie jest zalecane.

Złym nawykiem jest szpachlowanie zbyt dużych luk zaprawą klejową. Ze względu na duże różnice izolacyjności termicznej między styropianem a zaprawą klejową, ściany w tych miejscach będą przemarzać. Błąd ten jest łatwy do wykrycia – na powierzchni tynku pojawia się bowiem rysunek układu płyt.

ZŁE KOŁKOWANIE

Otwory, które wiercone są w celu osadzenia kołków, często są zbyt głębokie. Wbijając kołek zbyt głęboko, uszkadza się strukturę płyt styropianowych. W efekcie czego można się spodziewać, iż kołki na pewno nie będą spełniać roli dodatkowego zamocowania warstwy izolacji.

Innym powszechnie powielanym błędem jest stosowanie za małej ilości kołków lub kołków niewłaściwych, na przykład zbyt krótkie kołki (kołki dają się z łatwością wyciągnąć z muru) lub kołki wystające poza płaszczyznę styropianu (kołków nie da się ukryć pod cienką masą kleju; wypukłości, które utworzą będą zatem widoczne na wyprawie zewnętrznej).

BRAK USZCZELNIEŃ STYKÓW PŁYT STYROPIANOWYCH Z INNYMI ELEMENTAMI BUDYNKU

Materiały takie jak obróbki blacharskie, ślusarka czy stolarka okienno – drzwiowa mają zupełnie inną rozszerzalność termiczną niż wyprawy tynkarskie. Technologia lekka – mokra niezależnie od systemu w którym wykonywane są roboty dociepleniowe zakłada uszczelnienie ich styków przed możliwościami wnikania wody.

ZŁE WYKONANIE WARSTWY ZBROJNEJ

Zbrojeniem jest siatka wtopiona w masę klejącą na styropianie. Powinna to być tkanina z włókna szklanego – odpowiednio zaimpregnowana, odpowiednio sztywna, aby po rozwinięciu nie wykazywała sfalowania.

Jednym z błędów wykonawczych jest rozciąganie siatki bezpośrednio na styropianie, na całej wysokości budynku, z pominięciem jej przyklejania do podłoża. Warstwa klejąca jest nakładana na siatkę, co zagraża całemu układowi docieplenia. Siatka oddziela bowiem skutecznie styropian od masy klejącej, w efekcie czego istnieje niebezpieczeństwo oddzieleniem siatki od podłoża.

Kolejnym błędem jest eliminacja nierównej powierzchni poprzez nakładanie zbyt grubej warstwy masy. Po wyschnięciu powstają liczne pęknięcia. Rozwiązaniem problemu nierówności jest nałożenie kilka cienkich warstw masy, z których każda powinna być zbrojona siatką.

Często również siatki układane są bez odpowiedniego zakładu. Może zatem dojść na miejscach styków do spękań podłoża oraz warstwy elewacyjnej.

NIEODPOWIEDNIE WARUNKI POGODOWE

Do błędów wykonawczych można również zaliczyć wykonywanie termoizolacji w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych.

Ważną rolę jako jeden z warunków technicznych odgrywa temperatura. Nie powinna ona wynosić przez cały okres trwania robót mniej niż 5°C. W tych warunkach bowiem wolniej przebiega proces wiązania się kleju, wypraw oraz wysychanie warstw układu docieplającego. Istnieje zatem konieczność stosowania dłuższych przerw między poszczególnymi etapami pracy, co spowalnia czas ukończenia całości pracy.

Coraz częściej jednak widzimy prace termoizolacyjne w okresie zimowym, co może być spowodowane sytuacją, kiedy spółdzielnie mieszkaniowe zmuszone do wykorzystania funduszy do końca roku kalendarzowego, podpisują umowy w czwartym kwartale roku.

Drugim czynnikiem pogodowym, który negatywnie wpływa na solidność ocieplenia są opady atmosferyczne. Podczas deszczu nie powinno się prowadzić w zasadzie żadnych prac termoizolacyjnych. Nawet podczas krótko trwałej mżawki na powierzchni styropianu osadzają się drobne krople wody, które osłabiają przyczepność innych materiałów budowlanych. Podczas dużych opadów, wilgotność powietrza sprawia, iż (tak jak w przypadku niewłaściwej temperatury) proces wiązania i wysychania kleju ulega znacznemu spowolnieniu. Istnieje zatem groźba odrywania się płyt styropianowych od podłoża.

Na naszej stronie można znaleźć także cenne porady informujące o tym, jak właściwie przeprowadzić ocieplenie starego budynku.

mc.

19.09.2013 12:28

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209