Fundamenty – solidna podstawa naszego domu

Budowa domu od podstaw

Fundamenty to niewidoczna, ale bardzo ważna część domu. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ błędy przy ich wykonaniu mają dla domu fatalne skutki i są trudne do naprawienia.

Na fundamentach opiera się konstrukcja budynku a ich zadaniem jest przeniesienie obciążenia i niedopuszczenie do nierównomiernego osiadania domu. Fundamenty będą spełniały swoje zadanie tylko wtedy kiedy zostaną zaprojektowane odpowiednio do warunków gruntowych i wodnych.

Rodzaje Fundamentów

  1. Ławy fundamentowe - to tradycyjny i zarazem najpopularniejszy sposób posadowienia domu. Na ławach stawia się zarówno domy z piwnicami, jak i te niepodpiwniczone. Ławy fundamentowe najczęściej wykonuje się z betonu klasy C16/20 (dawniej B20 ). Na dnie wykopu układa się warstwę chudego betonu, następnie wykonuje się deskowanie ław i układa się zbrojenie podłużne. Czasami aby ograniczyć koszty, jeśli warunki gruntowe na to pozwalają można wylać ławy bezpośrednio w gruncie. W tym celu wykop pod nie wykłada się folią hydroizolacyjną, układa zbrojenie i betonuje.
  2. Fundamenty na studniach – to najprostszy rodzaj fundamentu pośredniego. Stosuje się go gdy grunt pod budynkiem jest nienośny i zachodzi potrzeba przeniesienia obciążeń na głębiej położony grunt nośny. Wykonywany jest on z kręgów betonowych w taki sam sposób, jak studnie do wody. We wnętrzu każdej studni układa się zbrojenie, które następnie łączy się ze zbrojeniem ław fundamentowych, a wnętrze wypełnia się betonem.
  3. Płyta fundamentowa – stosuje się ją, gdy grunt jest słaby lub istnieje obawa, że z powodu osiadania podłoża (np. szkody górnicze) mogłoby nastąpić uszkodzenie konstrukcji domu. Dzięki wykonaniu płyty zyskujemy nie tylko fundament, ale również podłogę pierwszej kondygnacji domu, zmniejsza się też zakres robót ziemnych. W gruntach niewysadzinowych (piaski) można od razu ułożyć chudy beton. W wysadzinowych (glina) najpierw należy ułożyć warstwę zagęszczonego piasku, żwiru lub tłucznia (co najmniej 15 cm). Następnie pod całą powierzchnią domu układa się warstwę izolacji termicznej z płyt polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu. Na nich montuje się zbrojenie i układa beton klasy C20/25 (B25). Płyta fundamentowa ze względu że na całej powierzchni izoluje budynek poprzez użycie izolacji termicznej jest zawsze stosowana przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych.
  4. Fundamenty na palach – podobnie jak fundamenty na studniach należą do fundamentów pośrednich. Pale powinny mieć średnicę co najmniej 30 cm, a odległość pomiędzy nimi wynosić 50-100 cm. Powstają one poprzez wykonanie w gruncie otworów na taką głębokość, aby dosięgnąć do niżej położonych warstw nośnych. Następnie umieszcza się w tych otworach zbrojenie i układa mieszankę betonową. Dopiero na tak wykonanych polach wykonuje się ławy fundamentowe.

Pamiętajmy fundament to podstawa naszego domu, od niego zaczynamy budowę i trzeba go odpowiednio dobrać aby w przyszłości spać spokojnie. Bardzo ważne jest to, aby przed wykonaniem fundamentu wykonać badanie gruntu. Grunt na działce zawsze warto sprawdzić. Dotyczy to zarówno projektu indywidualnego jak i gotowego. W projekcie indywidualnym fundamenty projektowane są dla konkretnych warunków na działce. Przy projekcie z katalogu może się okazać, że rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych różni się od założonego przez projektanta i fundamenty trzeba zaadaptować do warunków konkretnej działki.

M.C

Żródło: Ładny Dom Luty 2012

03.07.2013 14:36

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - dachy, ściany, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209