Dlaczego na przetargach wybierana jest dachówka cementowa?

Odpowiedz wszyscy znamy z powodu ceny , niskiej ceny ...oczywiście dotyczy to sytuacji kiedy rodzaj dachówki nie jest wyraźnie określony w zamówieniu. Ciągle najważniejszym kryterium wyboru wykonawcy przy usłudze wraz z materiałem jest właśnie cena , jak najniższa cena. I oczywiście na czym może zaoszczędzić wykonawca ? Odpowiedź jest wiadoma: na kosztach materiałów, bo na kosztach robocizny nie bardzo chce.

Czy to jest taki zły wybór? Naszym zdaniem całkiem dobry pod warunkiem wyboru dobrych dachówek betonowych.

Dachówki cementowe są tańsze od ceramicznych, a dorównują wyglądem dachówce ceramicznej. Oczywiście jeżeli porównujemy dachówkę betonową w nowoczesnych powłokach z najtańszymi dachówkami ceramicznymi. Z czego i jak są produkowane dachówki betonowe?

Dachówki powstają z cementu, kruszywa, wody oraz pigmentu nadającego barwę. Dachówki produkowane są z szybkowiążącego cementu i małej zawartości wapnia. To czy dachówka uzyska odpowiednie parametry czyli nasiąkliwość, mrozoodporność, trwałość zależy od zagęszczenia i dozowania wyżej wymienionych składników. Bardzo ważny jest stosunek w masie betonowej  wody do cementu, ze względu na możliwość powstania na powierzchni białych wykwitów. Dachówki są suszone w specjalnych komorach po uprzednim wstępnym malowaniu na mokro. Następnie po osuszeniu ponownie są malowane. Niektórzy producenci produkują również dachówki w technologii trójwarstwowej czyli pierwsza warstwa to beton, oczywiście o wysokiej wytrzymałości, druga warstwa to powłoka nasycona kolorem wygładzająca powierzchnię dachówki, poprzez wypełnienie porów na powierzchni oraz trzecia warstwa stanowiąca dwukrotnie nałożoną powłokę akrylową. Dwukrotne malowanie powierzchni dachówki oraz barwienie w masie nadaje oprócz koloru zabezpieczenie chropowatej powierzchni przed zabrudzeniem, poprawia estetykę dachu, dlatego nie widoczne są zadrapania na powierzchni dachówki, które mogły powstać w trakcie układania dachu. Powłoka nanoszona na dachówkę ma właściwości hydrofobowe utrudniające osadzanie się mchów i glonów oraz ułatwia spływanie z ich powierzchni wody. Farba przykrywa ewentualne wykwity wapienne, może być matowa, z połyskiem (farby akrylowo polimerowe i farby nabłyszczające dające efekt mokrego dachu). Dachówki betonowe oprócz kolorów podstawowych takich jak: ceglasty, czerwony, brązowy, czarny i szary mogą występować w kolorze zielonym, niebieskim czy żółtym. Bardzo dobrą technologię produkcji dachówek cementowych ma firma Braas , szczególnie dachówka w powłoce cisar jest świetnym produktem, lecz właśnie ta dachówka ma wyższą cenę.

Dachówki cementowe są tańsze, ponieważ proces ich produkcji jest mniej energochłonny niż przy wypalaniu dachówki ceramicznej oraz surowce są zdecydowanie tańsze. Dachówka ceramiczna wymaga odpowiedniej gliny i to specyficznie sezonowanej oraz wypalania w wysokich temperaturach oraz cała technologia produkcji jest bardziej skomplikowana.

Wybór dachówki cementowej jest dobry pod warunkiem zastosowania dachówek betonowych z dobrymi powłokami oraz sprawdzenia wszelkich certyfikatów i jeżeli jest wyprodukowana przez renomowanego producenta, który udziela gwarancji.

Niektóre dachówki betonowe charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami powłoki kryjącej estetycznie i cenowo mogą przewyższać najtańsze dachówki ceramiczne. Po prostu wyglądają bardzo ładnie.

RG

17.10.2012 11:06

Promocja

Kominy Systemowe Schiedel Rondo i Rondo Plus / Rabaty

Oferujemy sprawdzone systemy kominowe firmy Schiedel . Renomowany producent , ogromne doświadczenie w produkcji, stosujący tylko najlepszej jakości materiały budowlane do wytworzenia wszystkich części składowych komina w trosce o jakość i bezpieczeństwo użytkowania każdego detalu w kominie. I to jest gwarancja bezpieczeństwa dla inwestora kupującego materiały budowlane z gwarantowaną jakością jaką są produkty Schiedel.

 Do końca czerwca br. Oferujemy rabat do 35 % przy zakupie całego komina systemowego Rondo lub  Rondo Plus . Zapraszamy

Kontakt z doradcami

mgr inż. Renata Gratkowska

Technologie pokryć dachowych od stropu po sam szczyt. Kolorystyka i wizualizacja projektów.

tel: 693860243
mgr Jurand Przybysz

Kontakt w sprawie inwestycji, kompleksowe zaopatrzenie. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 667679040
inż. Mariusz Chroł

Szczególnie trudne problemy inżynierskie - ściany, dachy, elewacje, fundamenty, stropy i kominy.

tel: 667679050
Piotr Ogiński

Niestandardowe zamówienia. Wspólnoty mieszkaniowe. Kontakt z podwykonawcami.

tel: 607667209